Tuesday, 23 August 2016

urodzinowa bomba czekoladowa


dzisiejsza bomba kaloryczna powstała spontanicznie z powodu urodzin znajomego, a ponieważ zawiera ogromne ilości czekolady (która zawsze jest obecna w moim domu) wiadomo było, że nie trzeba będzie nawet wychodzić na zakupy ;) 
p.s. przygotujcie sobie wiele misek do przyrządzenia tego kremu albo kogoś kto będzie wam je na bieżąco mył ;)


składniki na biszkopt: 
2/3 szkl mąki
3/4 szkl cukru
5 jajek
1/3 szkl kakao


oddzielamy białka od żółtek, białka ubijamy na sztywno pod koniec dodając łyżka po łyżce cukier. wciąż miksując dodawać żółtka. w osobnej misce wymieszać kakao z mąką, które ręcznie delikatnie należy wmieszać w naszą masę jajową. ciasto wylać do tortownicy i piec w 160 stopniach przez ok 35-40 minut. po wyjęciu go z piekarnika upuścić go z wysokości 30-40 cm na podłogę lub blat i wstawić z powrotem do piekarnika. (tak, dobrze czytacie. upuścić na podłogę ;)


szkładniki na masę:
230g gorzkiej czekolady
2 łyżki kakao
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
5 łyżek wody
1 łyżka alkoholu (likieru, wódki, rumu)
2 duże jaja
1 łyżka cukru
1 szklanka śmietany kremówki

czekoladę, kakao, kawę, alkohol i wodę umieścić w kąpieli wodnej nad garnkiem z wrzącą wodą i delikatnie mieszać do rozpuszczenia czekolady i połączenia się składników. kiedy czekolada roztopiona stygnie, zmiksować żółtka z połową cukru i wmieszać masę czekoladową. 
w osobnej misce ubić białka i pod koniec dodać cukier, następnie ręcznie, delikatnie wmieszać do bazy czekoladowej. ubić kremówkę i równie delikatnie dodać ją do masy. 


po ostygnięciu biszkoptu przeciąć go na dwie lub trzy części (lub i pięć - niech was fantazja poniesie;) każdą część smarujemy kremem. kremu powinno wam wystarczyć nie tylko do przełożenia warstw biszkoptu ale także do jego ozdobienia :)

smacznego!No comments:

Post a Comment